Stříbrné vánoční dny
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

ZACHRAŇ STROMEK


Křivý stromek je to poslední, co vám může zkazit Vánoce.

„Trošku křivý kmínek, o větvičku míň nebo víc, co na tom sejde. Hlavní přece je, že se u stromečku sejde celá rodina,” vzkazuje kampaň projektu Zachraň stromek.

Projekt lidem na zachranstromek.cz nabízí nedokonalé vánoční stromečky, aby zamezil plýtvání a zasadil se o jejich maximální zužitkování. Přibližně každý desátý je totiž kvůli svým nedokonalostem neprodejný a lesníci ho musí znehodnotit. Pokud je ale zachráníme, o to více stromků bude lesníkům zbývat například na osazování volných ploch a lesů zničených kůrovcem.

Nedokonalé stromečky na podporu projektu ZACHRAŇ STROMEK bude možné zakoupit na veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY na venkovní ploše před vstupem do Vstupní haly II.

„Všichni se o Vánocích honíme za dokonalostí. Napéct co nejvíce druhů cukroví, sehnat drahé dárky, mít přepychový stromeček. O tom ale Vánoce přece nejsou. Ať má stromeček o větvičku míň nebo víc, tu nejhezčí vánoční atmosféru dělá to, že se u něj sejde celá rodina. A všichni ze zkušenosti víme, že i letos se určitě přihodí větší karambol, než je stromek nakřivo,” připomíná Jana Brišová.

V období Vánoc se u nás v Česku každý rok prodá přes 1,3 milionu stromků. Ale uřeže se jich ještě mnohem víc. Přibližně každý desátý stromek se totiž kvůli svým drobným nedokonalostem nedostane do prodeje a putuje rovnou do drtičky. A přitom má třeba jen pokřivený kmen, o jednu, dvě větvičky více či méně nebo narostl trochu na stranu. Kvůli takovým vadám, které často nemusí být na pohled ani znát, lesníci stromky po uřezáni vyřazují. Zákaznici totiž kupují jen nejdokonalejší kousky, čímž se ty s drobnými chybičkami od přírody stávají neprodejné.

„Díky nedokonalostem nám lesníci mohli poskytnout stromky za sníženou cenu. My je tak zákazníkům můžeme nabízet o desítky až stovky korun laciněji než stánky u hypermarketů a hobbymarketů, které je levně dováží z Dánska či Německa. Tam na jejich pěstování totiž dostávají zemědělci dotace od státu. Naše stromečky jsou oproti tomu 100% českého původu. Pochází z jižních Čech, kde o ně léta pečovali naši lesníci,” vysvětluje Jiří Lang, investor projektu Zachraň stromek.

Na e-shopu zachranstromek.cz se mohou zákazníci ujmout jedličky Madlenky nebo smrčku Huberta. U obou druhů je na výběr ze dvou velikostí – malé stromky o výšce od 100 do 150 cm a velké od 180 do 230 cm. Ke každému mají zákazníci navíc frézování zdarma. Nedokonalé vánoční stromečky bude možné zakoupit i osobně 8.–11. prosince v rámci prodejního veletrhu Stříbrné vánoční dny v PVA Expo Letňany.


Více
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva- SVD 2023

Facebook